Aktuality | Street law

O nás > Aktuality

Aktuality

Jsme online! Máme pro vás online projekty!

10. 11. 2020

Co vám v době COVIDu nabízíme? V tuto chvíli se jedná celkem o 3 projekty:
Street Law univerzita – doporučte Vašim studentům sérii workshopů pro středoškolské studenty
Kurzy pro učitele – nabízíme celou řadu online kurzů platného práva i právní didaktiky pro učitele především v průběhu listopadu
Online workshopy pro střední školy – pozvěte si Street Law lektory do Vaší hodiny

Případnou další nabídku budeme zveřejňovat na naší Facebookové stránce.

Budeme se těšit na viděnou na některé z našich akcí.

... číst dále

Nová doména

3. 11. 2020

Tyto stránky jsme přesunuli na novou doménu streetlawpraha.eu, protože na doméně streetlaw.eu pro vás chystáme nový design! Máte se na co těšit ;)

... číst dále

Zrušení kurzů pro učitele

25. 3. 2020

Vzhledem k současné situaci a trvajícím mimořádným vládním opatřením proti šíření koronaviru jsme nuceni zrušit všechny v současnosti plánované kurzů pro učitele, a to kurz Základy práva (a jeho dílčí krátké kurzy), který se měl konat 7. 4. a 9. 4. 2020 na Právnické fakultě UK a dále kurz Právní didaktika (a jeho dílčí krátké kurzy), který se měl konat 16. 4. a 23. 4. 2020 na Právnické fakultě UK. Kurzy v tuto chvíli odsouváme na neurčito a náhradní termín stanovíme až s ohledem na vývoj situace. Všechny kurzy vypíšeme v nových termínech hned, jakmile bude možné je konat v prezenční formě na Právnické fakultě UK.

Kromě těchto špatných zpráv pro Vás máme i jednu velmi dobrou, ze které máme velkou radost – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy schválilo naši žádost o udělení akreditace a všechny naše kurzy jsou tímto opět akreditovány, a to až do roku 2023.

Připomínáme, že učitelům jsou volně k dispozici všechny naše zpracované aktivity a celé hodiny, které jsou dostupné v sekci Materiály . Tam naleznete také tipy na různé publikace a filmy, které můžete ve výuce použít.

... číst dále

Aktuální informace z kurzů pro učitele

17. 3. 2020

Vzhledem k současné situaci a mimořádným vládním opatřením proti šíření koronaviru jsme nuceni zrušit jeden z plánovaných kurzů pro učitele, a to kurz “Ústava ČR a Listina základních práv a svobod” (a jeho dílčí krátké kurzy), který se měl konat 1. 4. 2020 na Právnické fakultě UK. Kurz v tuto chvíli odsouváme na neurčito a náhradní termín stanovíme až s ohledem na vývoj situace.

Jelikož nemáme dostatek informací k tomu, abychom mohli rozhodnout o dalších kurzech, necháváme je zatím naplánované na stanovené termíny a o dalším vývoji Vás budeme informovat. Pokud tedy máte zájem se těchto kurzů zúčastnit, můžete se přihlásit přes tento formulář. V případě, že by bylo nutné i tyto kurzy přesunout na jiné termíny, budeme Vás o tom včas informovat.

Abychom Vám alespoň nějak přispěli v tomto nelehkém čase, nabízíme Vám k využití všechny naše zpracované aktivity a celé hodiny, které jsou dostupné na našem webu v sekci “Materiály”. Na tomto odkazu naleznete také tipy na různé publikace a filmy, které můžete ve výuce použít.

Děkujeme Vám za pochopení a doufáme, že jste všichni v plném zdraví a že se s Vámi brzy setkáme na některé z našich akcí.

... číst dále

10 let Street Law na Noci Fakulty!

13. 11. 2019

Dnes večer nás můžete potkat na festivalu Noc Fakulty. Příspěvek o deseti letech pražského Street Law si můžete poslechnout od 20 hodin v místnosti č. 305. A nebojte, rozhodně to nebude suchá přednáška! Klára a Zuzana si pro Vás připravily ukázku několika výukových metod a kvíz ;-)

... číst dále

Slavíme 10 let pražského Street Law

6. 11. 2019

Street Law program Právnické fakulty Univerzity Karlovy slaví deset let své existence! Vydali jsme publikaci, která shrnuje, čeho jsme dosáhli a kam jsme se posunuli od roku 2009 dodnes. Ke stažení zde.

... číst dále

Oslavy 10 let Street Law

23. 10. 2019

Chystáme se na naše výročí! Letos je pražskému programu Street Law 10 let. Na oslavu bude uspořádané konference o praxích 6.11. a po ní večírek. Nenechte si naše akce ujít!

... číst dále

ENCLE/IJCLE konference

7. 7. 2019

Jsme zpět z konference ENCLE/IJCLE v Bratislavě, kde několik našich členů mělo příspěvky nejen o našem Street Law programu. Užili jsme si jak konferenci, tak prohlídku města Mrkajici

... číst dále

Spotřebitelská gramotnost na ČAGu

20. 2. 2019

Mohu vrátit boty, které jsem si koupil minulý týden? Jak poznat falešný e-shop? Skrývá spotřebitelský úvěr nějaké nástrahy? A kam se mám obrátit, když mi obchodník nechce vrátit peníze?

... číst dále

Nové jarní semináře

19. 2. 2019

do konce února 2019 je možné se přihlásit na devět zbrusu nových seminářů, které pro vás Street Law tým přichystal. Při jejich plánování jsme vycházeli ze znalosti toho, co často ve školách chybí. Protože víme, jak důležité je učit v prostředí, kde máte na svoji náročnou práci dobré podmínky, zařadili jsme tři semináře věnované školskému právu a pracovněprávním podmínkám ve školství. Další semináře se týkají nesnadných, ale pro výuku důležitých témat – exekucím, oddlužení, autorskému a spotřebitelskému právu a Evropské unii.

Informace o seminářích i jejich termínech a způsob přihlášení najdete zde.  Semináře jsou zdarma.

... číst dále

Rozhovor s Michalem Urbanem

14. 2. 2019

Vyšel další rozhovor s Michalem Urbanem o Street Law a rozšiřování právní gramotnosti. Tentokrát v angličtině! Přečíst si jej můžete zde.

... číst dále

Michal Urban na Právním prostoru

29. 1. 2019

Zakladatel našeho Street Law programu poskytl rozhovor pro Právní prostor. Mluví o praxích, právnických filmech i Street Law. Celý článek najdete zde

... číst dále

Jeden den v životě

9. 1. 2019

V rubrice Jeden den v životě v časopise Respekt náš člen Robert Kerndl popsal, jak vypadá den, kdy pořádá Street Law simulovaný soud!
https://www.respekt.cz/…ste-neslysel

... číst dále

Členka Street Law u sestry Angeliky na ČRo

30. 11. 2018

Členka Street Law Veronika Kočerová byla hostem pořadu Českého Rozhlasu Host sestry Angeliky, kde hovořila o projektech Holubí pošta a Street Law (po 12. minutě). Poslechnout si to můžete na tomto odkazu.

... číst dále

Street Law v Horizontu

26. 11. 2018

Horizont, centrum služeb pro seniory, Praha – Suchdol. To bylo místo besedy ve středu 21. listopadu na téma aktuálních otázek spotřebitelského práva. Společně s patnáctkou účastníků jsme diskutovali aktuální trendy tzv. šmejdů, řešili jsme modelové situace (obtěžující telefonáty, podomní prodej) a řekli si nejdůležitější zásady pro nakupování na internetu i v kamenných obchodech. Velmi nás potěšilo aktivní zapojení všech přítomných a těšíme se zase někdy na viděnou!

... číst dále

Soukromé právo pro učitele

19. 11. 2018

Minulý týden proběhl na Právnické fakultě UK další z oblíbených seminářů pro středoškolské učitele. Jednalo se o kurz soukromého práva, o který byl ze strany učitelů značný zájem a který obsahoval jak studium znění zákona, tak řešení konkrétních případů. Těšíme se na další setkávání jak ve zbytku semestru, tak do budoucna!

... číst dále

Street Law na Noci fakulty

9. 11. 2018

Ve středu 7. 11. 2018 proběhl na naší alma mater druhý ročník Noci fakulty, který svým bohatým programem přilákal nejen studenty a vyučující, ale i širokou veřejnost. Street Law připravilo pod vedením Honzy Ilka ukázku simulovaného soudního jednání s účastníky Univerzity třetího věku, kteří vystoupili jako soudci, právní zástupci či svědci ve fakultní soudní síni. Celorepublikově unikátní moot court sklidil u diváků velké uznání a potlesk, sami účastníci si své výkony náležitě užili a řada z nich zůstala na fakultě do pozdních nočních hodin.

... číst dále

Přednáška o domácím násilí v Brandýse nad Labem

25. 10. 2018

Po půl roce jsme se vrátili do středočeského Brandýsa nad Labem, kde jsme v prostorách zámecké kočárovny uspořádali přednášku na téma domácí násilí. Posluchači se dozvěděli řadu informací o podobách domácího násilí, mluvili jsme o tzv. transgeneračním domácím násilí, ale také o násilí na mužích či dětech. V druhé části přednášky byli účastníci seznámeni s řadou užitečných kontaktů pro preventivní nebo akutní pomoc a dozvěděli se, na jaké organizace se mohou v případě potíží obrátit.

... číst dále

Nové besedy Street Law

13. 10. 2018

S příchodem nového akademického roku jsme doplnili naši nabídku přednášek o několik nových témat. Kromě domácího násilí jsme připravili novou besedu s názvem Jak naložit se svým majetkem, jejíž premiéra proběhla 4. října v Kulturně komunitním centrum Horní Počernice v Praze. Účastníci se dozvěděli řadu zajímavých informací z oblasti práva vlastnického, dědického i daňového, které jim pomohou v rozhodování, zda rozhodnout o svém majetku za života, nebo to nechat na dědické řízení. Vysvětleny byly rozdíly mezi darováním, darováním pro případ smrti a jednotlivými instituty dědického práva, věnovali jsme se také darování nemovitostí a věcným břemenům. V této souvislosti byli rovněž upozorněni na relativní novinku na trhu – rentu z nemovitosti, která v sobě skrývá řadu potenciálních rizik nejen pro samotné seniory, ale i pro jejich nejbližší příbuzné v souvislosti s dědickým řízením.

... číst dále

Beseda o osobní svobodě v Suchdole

1. 10. 2018

Akademický rok začal a my ho hned zahájili přednáškou pro seniory v Místní knihovně v Suchdole na téma Osobní svoboda a ochrana osobnosti. Už se těšíme na další besedy o právu!

... číst dále

Seminář v KLASu 11. 9. 2018

19. 9. 2018

Po prázdninách jsme vyrazili do Klubu aktivního stáří v Suchdole, kde jsme pravidelným posluchačkám přednášeli o domácím násilí. Vysvětlovali jsme se nejen podstatě a formám násilí, ale nemalou část semináře jsme věnovali také možnostem obrany a důležitým kontaktům. Na reálných případech jsme si ukázali rizika domácího násilí, a jak těžko lze odhalit. Vzhledem k závažnosti tématu se určitě nejedná o poslední takovou přednášku, už v říjnu ji zopakujeme v pražském Životě90 nebo ve středočeském Brandýse nad Labem.
Přednáška byla realizována v rámci projektu Žijeme tu spolu – naše bezpečí a financována byla z grantu hlavního města Prahy pro oblast prevence kriminality.

... číst dále

Street Law v Nymburce

15. 6. 2018

V předprázdninovém čase vyrazilo Street Law do Nymburka. Na zdejším Gymnáziu Bohumila Hrabala si studenti a studentky předmaturitního ročníku vyzkoušeli, jaké to je mít svoji vlastní advokátní kancelář. Na případu škody způsobené pádem přenosné dopravní značky prověřili nejen svoje znalosti z oblasti náhrady škody, ale zapojili také své vyjednávací a formulační dovednosti při komunikaci s protistranou.

... číst dále

Street Law na semináři ÚSTR

28. 5. 2018

Street Law bude mít seminář na semináři pořádaném Ústavem pro studium totalitních režimů s názvem Lidská práva ve výuce – jak pracovat s postoji žáků? V pátek 8. 6. od 9:00 do 14:30 v Hadovka Office Parku se můžete nejen od nás dozvědět, jaké metody lze využít a co od žáků čekat.

... číst dále

Lidská práva pro učitele

24. 4. 2018

Na konci dubna jsme uspořádali z brusu nový kurz pro učitelky a učitele, který je věnovaný výuce lidských práv. Proběhl v pondělí 23. 4. 2018 na Právnické fakultě UK a atmosféra byla opět skvělá. Těšíme se na další semináře, těšte se s námi!

img-20180423-091428-nahled img-20180423-104238-nahled

Semináře jsou realizovány v rámci projektu OP PPR s reg.číslem CZ.07.4.68/0.0/0.0/16_037/0000284.

... číst dále

Street Law ve Skautském institutu

17. 4. 2018

V pondělí 16.dubna proběhla první ze série přednášek Street Law pro Skautský institut, a to na téma spotřebitelského práva. Sešla se fajn skupinka posluchačů, se kterými jsme probrali zejména nakupování na internetu a vyřizování reklamací. Reklamovali jste například někdy knížku kvůli špatnému překladu? I to byla jedna z otázek, které jsme řešili v diskuzi.

... číst dále

Kurz pro učitele

31. 3. 2018

Ještě před Velikonocemi jsme stihli další z kurzů vzdělávání učitelů. Minulý pátek proběhl Právnické fakultě seminář veřejného práva kurzů pro středoškolské učitele. Atmosféra byla opět velmi příjemná, těšíme se na další semináře!

img-20180323-090957-nahled

... číst dále

Univerzita třetího věku a Street Law

23. 3. 2018

Tento týden jsme zahájili spolupráci s Univerzitou třetího věku při Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Účastníkům byla nabídnuta možnost zahrát si v simulovaném soudu, čehož se rozhodli v hojném počtu využít. První týden se v menší skupince připravují a za týden se vydají do fakultní simulované soudní síně, kde se vžijí do rolí soudců, žalobců, žalovaných, právních zástupců i svědků. Na výběr mají z civilního a trestního jednání, řeší buď sousedský spor, nebo střelbu na lupiče v nutné obraně. Průběh prvního jednání hodnotili všichni (včetně nás) velmi pozitivně, strany i soudci se na jednání pečlivě připravili a výsledkem bylo skoro reálné zasedání soudu. Spolupráce bude pokračovat i v následujících týdnech, celkem se soudů zúčastní až 80 zájemců. Za umožnění realizace děkujeme paní docentce Práškové a paní doktorce Galovcové, za pomoc s organizací děkujeme panu magistru Prouzovi.

... číst dále

Start nového semestru v Životě90

18. 3. 2018

Jedna z posledních přednášek letního semestru pro organizaci Život90 se odehrála v úterý 13. března v Praze. Celou akci jsme pojali velmi interaktivně, posluchači si zahráli na pracovníky spotřebitelské poradny a zkoušeli vyřešit běžné i netradiční potíže imaginárních zákazníků. Potýkali se nejen s reklamacemi a odstupováním od distančních smluv, ale i s problematikou neobjednaného plnění, dodavateli energie nebo telefonními operátory. Přestože neměli k dispozici plné znění zákona, vypořádali se se všemi situacemi znamenitě a s úsměvem.

... číst dále

Další kurzy pro učitele

12. 3. 2018

Pokračujeme ve vzdělávání učitelů. Minulý týden se na Právnické fakultě uskutečnil úvodní seminář nových kurzů pro středoškolské učitele. Atmosféra byla velmi příjemná a my se těšíme na další setkávání! Na seminář Základy právní didaktiky navážeme odbornými semináři, zaměřenými na veřejné a soukromé právo. 

... číst dále

Druhý běh seminářů ve věznici

4. 3. 2018

V pondělí 26. února náš tým opět zavítal do Vazební věznice Praha Pankrác, kde jsme pro skupinu dvaceti odsouzených přichystali blok čtyř seminářů ze soukromého práva. V prvním semináři jsme se věnovali úvodu do soukromého práva, jeho pojmům a zásadám a naší oblíbené aktivitě „Čtení právních dokumentů“. Ve věznici jsme se setkali s velmi aktivní a komunikativní skupinou odsouzených, kteří projevili o právní přednášky velký zájem. Na jejich žádost jsme tak do programu zahrnuli kromě původně zamýšleného exekučního a insolvenčního řízení i přednášku z práva dědického, manželského a bytového. Další seminář nás čeká v březnu a moc se na něj těšíme!

... číst dále

Beseda v Horních Počernicích

27. 2. 2018

Ve čtvrtém únorovém týdnu jsme zahájili spolupráci s Kulturně komunitním centrem Horní Počernice, které sídlí v nově zrekonstruované budově knihovny na východním okraji Prahy kousek za Černým Mostem. Za velmi příjemné atmosféry proběhlo setkání na téma dědického práva, diskutovalo se ale i o výhodách a nevýhodách prodeje majetku za života, institutu darování pro případ smrti nebo věcných břemenech. Do Horních Počernic jsme se nepodívali naposledy, už v dubnu nás čeká přednáška o ochraně zdraví a osobnosti.
Děkujeme za milé přijetí a těšíme se příště!

... číst dále

Workshop spotřebitelského práva na Gymnáziu Duhovka

11. 2. 2018

 Na konci ledna pořádali studenti Gymnázia Duhovka odbornou konferenci, na kterou pozvali i Street Law. Pro studenty jsme si připravily workshop spotřebitelského práva se zaměřením na nakupování na internetu. Po dobu 90 minut jsme si povídali mimo jiné o tom, jak poznat podvodný e-shop, jestli je nutné číst obchodní podmínky, nebo zda lze při nákupu na internetu vždy odstoupit od smlouvy do 14 dnů. Na závěr si studenti vyzkoušeli, jak se nenechat odradit při uplatnění reklamace. Celý workshop se nesl v příjemné atmosféře i díky mnoha podnětným dotazům z řad studentů. Tímto tedy ještě jednou děkujeme za pozvání a spolupráci!

img-20180209-172629-nahled  27173792-1581278331908496-6507188923437833462-o-nahled

... číst dále

Dědické právo na Kladně

18. 1. 2018

Za účasti více než třiceti posluchačů se 17. ledna uskutečnila další přednáška dědického práva pro širokou veřejnost, tentokrát ve Středisku komplexní péče Fontána na Kladně za podpory spolku LOVI, z.s. Řeč byla o dědických titulech, důvodech pro vydědění či možnosti odmítnutí dědictví, v rámci dotazů jsme se ale dostali i k problematice dědění osob ve společné domácnosti či přechodu družstevního podílu po zůstaviteli. Těšíme se příště!

... číst dále

Studenti z Českých Budějovic se přijeli „soudit“ do Prahy

6. 1. 2018

Studenti českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka se v pátek 5.1.2018 dostavili na Právnickou fakultu, aby se ujali rolí soudců, právních zástupců a svědků v pracovněprávním případu „Hlídač, který dohlídal“. Soud stál nakonec na straně žalobce, když rozhodl, že okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem bylo neplatné. S pocitem dobře odvedené práce však mohli odjíždět všichni, protože své role skvěle zvládli.

2018-01-05mc-nahled 2018-01-05mc1-nahled

... číst dále

Street Law Ježíškova vnoučata

19. 12. 2017

Street Law se zapojilo do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata, v rámci kterého pomáhají lidé napříč celou republikou osamělým seniorům v domovech důchodců. Vybrali jsme si paní Miluši z Domova důchodců v Lamperticích v Krkonoších, kterou jsme obdarovali plyšovou terapeutickou kočkou. Dárek jsme se vydali i přes nepřízeň počasí předat osobně a doufáme, že bude dělat paní Miluši dlouho radost. 

... číst dále

Prezentace Street Law na Olympiádě lidských práv

6. 12. 2017

V sobotu zástupci Street Law prezentovali nabídku našeho programu a studia na Právnické fakultě UK finalistům Olympidády lidských práv a jejich učitelům.

... číst dále

Úřad vlády učí o lidských právech

2. 12. 2017

V pátek proběhla v prostorách Strakovy akademie další přednáška v rámci výukového cyklu pro středoškolské studenty, který organizuje Úřad vlády. Tématem, na němž se podílí členka Street Law Dominika Otrošinová, byla Lidská práva. Ve složení dvou až tří přednášejících jsou středoškolákům od prvního do maturitního ročníku vysvětleny základní pojmy a souvislosti, zbytek programu pak vyplňují různé aktivity. Studenti se například prostřednictvím hry snaží přijít na to, jaká lidská práva by ve svém životě v případě nutnosti obětovali, dále si vybírají pozice jakožto hodnotitelé skutečného případu a též prakticky rozebírají instituce, na které by se v případě porušování práv mohli obrátit.
Tyto přednášky se konají zhruba jednou za dva měsíce, tematicky se střídají s Rovností žen a mužů, Evropskou unií či Co je to vláda?. Je možné je spojit s prohlídkou hlavní budovy Úřadu, kdy tato možnost je studenty (kteří doufají, že uloví některého z politiků) vždy vítána.

... číst dále

Cena Arnošta z Pardubic

18. 11. 2017

Na slavnostním koncertě k oslavám 17. listopadu jsme v Karolinu z rukou rektora Univerzity Karlovy převzali cenu Arnošta z Pardubic v kategorii za vynikající počin ve vzdělávací činnosti UK. Máme obrovskou radost! Je to pro nás podpora i závazek do budoucna, abychom v naší činnosti pokračovali, protože šířit právní gramotnost zábavnou formou má smysl. Děkujeme!

23755318-1497220113730140-5429768049189791655-n-nahled 23658658-1497220203730131-1600785871284554185-n-nahled pb170001-2-nahled

... číst dále

Street Law obdrželo cenu Pro bono & CSR 2017

2. 11. 2017

Dne 1. 11. 2017 převzal šéf programu Street Law Michal Urban z rukou české eurokomisařky Věry Jourové ocenění Pro bono & CSR 2017 pro Street Law. 
Cenu jsme získali společně s advokátem Danem Zwiebem, Kanceláří ombudsmana pro zdraví a advokátní kanceláří bnt attorneys-at-law. Cenu vyhlásil mediální dům Economia ve spolupráci s měsíčníkem Právní rádce.
Máme obrovskou radost a děkujeme! Více informací najdete v článku zde.

... číst dále

Českobudějovičtí studenti na simulovaném soudu na PF

24. 10. 2017

V úterý zasedli ve fakultní simulované soudní síni studenti septimy a třetího ročníku Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích. Čekalo je totiž hlavní líčení v trestněprávním případu „Střelba na lupiče“. Studenti si vyzkoušeli role soudců, kteří vedli jednání a rozhodovali o vině a trestu, státních zástupců, kteří museli připravit obžalobu, i obhájců, kteří to v případě střelby na ujíždějící lupiče vůbec nemají jednoduché. Všichni studenti své role krásně zvládli!

... číst dále

Dědické právo v Život90

23. 10. 2017

23. 10. 2017 se v pražském komunitním centru pro seniory Život90 uskutečnila přednáška na téma Dědické právo. Více než dvacet účastníků si vyslechlo informace o základních institutech dědického práva, dozvěděli se, jak se bránit dluhům, které je mohou spolu s pozůstalostí nemile překvapit a v neposlední řadě se naučili, jak sepsat vlastní závěť. 
Přednáška proběhla za finanční podpory spolku LOVI, z.s.

... číst dále

Cyklus přednášek v Příbrami

8. 10. 2017

V pátek 6. 10. proběhlo v Příbrami zahájení pětidílného cyklu Právo pro život, který pořádá pro širokou veřejnost Vzdělávací institut Středočeského kraje. Na kurz se přihlásilo 23 účastníků, z nichž někteří dokonce již podruhé. Úvodní lekce byla rozdělena do dvou hlavních částí: V té první se posluchači seznámili se základy práva, ve druhé se smlouvami, pojmy závazkového práva a v neposlední řadě také s nároky v rámci reklamačního řízení. Série přednášek bude trvat tři měsíce a bude ukončena simulovaným soudním jednáním, ve kterém účastníci zužitkují nabyté teoretické znalosti v praxi.

... číst dále

Spotřebitelské právo v Nymburce

4. 10. 2017

Ve středu 4. října 2017 se v Nymburském kulturním centru uskutečnila v rámci týdne Radnice seniorům přednáška na téma ochrana spotřebitele. Skoro dvacet účastníků se dozvědělo kdo je spotřebitelem, na které organizace se mohou obrátit a blíže se seznámili s problematikou kupních smluv a reklamací. Přednášku doplnila řada dotazů z publika nejen na téma spotřebitelského práva, všichni účastníci si domů odnesli přehled nejdůležitějších kontaktů,
které jim pomohou v budoucím spotřebitelském životě.

... číst dále

Nevinný žert ZŠ Járy Cimrmana

13. 6. 2017

S naším oblíbeným nevinným žertem se tentokrát popasovala Základní škola Járy Cimrmana Lysolaje. Deváťáci této školy zvládli své role státních zástupců, obhájců a soudců skvěle a nad obžalovaným vynesli podmíněný trest odnětí svobody na jeden rok.

... číst dále

Závěrečné setkání s vězni

31. 5. 2017

Dnes proběhlo naše závěrečné setkání ve věznici Pankrác. Navázali jsme na předchozí téma exekucí, a to pro vězně stejně zajímavým tématem insolvencí. Věnovali jsme se především oddlužení, které by pro vězně mohlo být po propuštění východiskem z jejich složité situace. Tímto setkáním sice cyklus workshopů ve vězení skončil, ale motivací pro další takový nám je nad očekávání pozitivní reflexe ze strany vězňů – dle jejich slov se totiž začali o své dluhy a jejich řešení konečně aktivně zajímat.

... číst dále

Další semestr Akademie třetího věku za námi

26. 5. 2017

Květen patřil závěrečným přednáškám v rámci Akademie třetího věku pořádané Vzdělávacím institutem Středočeského kraje. Společně se studenty z řad seniorů jsme se sešli 12. května v Rakovníku a 26. května v Nymburce, abychom zakončili cyklus přednášek Právo pro život. Závěrečné semináře se zabývaly uplatňováním a ochranou práva. 

... číst dále

Seminář prof. Grimese pro Street Law

3. 5. 2017

Minulý týden jsme měli jedinečnou možnost se zúčastnit semináře s předním britským odborníkem na právnické vzdělávání, prof. Richardem Grimesem, pořádaného speciálně pro zájemce z řad Street Law. Čerstvý „visiting professor“ PF UK tentokrát hovořil o metodě problem-based learing (tzv. PBL), kterou aplikují na jeho University of York a která je založena výlučně na řešení jednotlivých komplexních právních problémů v rámci malých skupinek studentů. V rámci semináře jsme si mimo jiné PBL vyzkoušeli v praxi na řešení vzorového úkolu, což nám lépe pomohlo pochopit, jak konkrétně tato metoda funguje. Celý seminář byl velmi inspirující a doufáme, že prof. Grimes, se který jsme měli možnost se setkat už loni, nebyl v Praze naposledy!

dsc-0554-nahled dsc-0557-nahled dsc-0558-nahled dsc-0572-nahled  dsc-0577-nahled dsc-0586-nahled

... číst dále

Středoškolská Moot Court Competiton na Právnické fakultě UK

9. 4. 2017

V pátek 7. 4. 2017 se celkem osm týmů středoškoláků utkalo ve fakultním kole soutěže Street Law Moot Court Competiton. Týmy z Prahy, Roudnice nad Labem či Českých Budějovic se pod vedením svých koučů, studentů PF UK, na soutěž již několik měsíců pilně připravovaly. Letošním tématem bylo zveřejnění nelichotivých příspěvků na sociální síti. Má dostat přednost svoboda slova či právo na soukromí?
Středoškolští studenti si museli nastudovat odborné prameny, ale také vypilovat své řečnické dovednosti, aby co nejlépe zapůsobili na porotu. Na samotném jednání pak týmy předvedly vyrovnané výkony na vysoké úrovni, a nebylo tak vůbec snadné mezi nimi vybrat ty nejlepší. Bodové hodnocení však nakonec jasně označilo vítěze. Do finále soutěže postupují týmy Gymnázia Roudnice nad Labem, Střední odborné školy Drtinova, Gymnázia Nový PORG a Gymnázia Jana Nerudy. Vítězům gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí ve finále.

spolecna1-nahled

... číst dále

Workshop pro návštěvníky nízkoprahových klubů MIXér a Nový svět

2. 4. 2017

Dne 1.4.2017 proběhl ve spolupráci s nízkoprahovými kluby MIXér a Nový svět provozovanými Člověkem v tísni, o.p.s. celodenní právnický workshop pro děti a mládež z Ústí nad Labem a okolí.
S dvaceti účastníky jsme nejprve společně diskutovali o tématu lidských práv a jejich významu. Podkladem pro diskusi nám byla fiktivní situace obsazení planety Země mimozemšťany, kteří lidstvo nutí, aby se svých práv vzdalo.
Při další aktivitě byli účastníci postaveni před otázku, jak čelit vandalismu a jak by řešili konkrétní případy poškození cizí věci. V malých skupinkách pak hledali odpovědi, o něž se podělili s ostatními ve společné diskusi. Odpoledne jsme se věnovali simulovanému soudnímu procesu ze školního prostředí, kde se účastníci ujali rolí soudců, státních zástupců, obhájců, obžalovaného, poškozené a svědků a který zvládli naprosto skvěle.
Doufáme, že si děti a mladí z nízkoprahových center program užili stejně jako my, a těšíme se na další spolupráci!

... číst dále

Studentské právní poradny a Street Law v Lidových novinách

24. 3. 2017

Těší nás, že se o Street Law píše i v pondělní příloze Lidových novin Právo a justice. Tentokrát jen lehce v souvislosti s odbornými praxemi studentů práv, ale i tak si toho vážíme. Článek si můžete přečíst zde.

... číst dále

Pražské Street Law ve světě

22. 3. 2017

Že je Street Law světové, to je přece jasné. Kdyby se v někom nicméně vyskytl byť i jen stín pochybností, zde je doklad o tom, že je k vidění i na Novém Zélandu (konkrétně na Roys Peak u městečka Wanaka) odkud nám naše členka Lucie poslala pozdrav!

Roys peak, Wanaka Great Walks - Routebourn Track

... číst dále

Vězni, Street Law a Studio 6

16. 3. 2017

Studenti učí v rámci Street Law právo vězně v Pankrácké věznici. Michal Urban a Viktor Hatina o tomto našem dílčím projektu mluví v ranním Studiu 6 České televize. Ke zhlédnutí zde.

17349935-1380607685334347-6691356682544224980-o-nahled

... číst dále

Moot Court Competition training

9. 3. 2017

Poslední únorovou sobotu se u nás na fakultě odehrálo setkání koučů a jejich týmů, kteří se účastní středoškolské soutěže v simulovaných soudech (Moot Court Competition) organizované olomouckou právnickou fakultou. Program byl rozdělený na dvě částí – v první jsme pracovali na spolupráci v týmu a teoretických znalostech, ve druhé jsme pro účastníky připravili řadu kontroverzních případů, o kterých jsme s nimi diskutovali. Cílem setkání bylo poskytnout všem účastníkům rovné startovní podmínky a připravit je na tvorbu písemného podání, které budou odevzdávat 19. března. Dva týdny poté proběhne fakultní ústní kolo, z něhož postoupí tři nejlepší týmy do mezinárodního kola v Olomouci.

... číst dále

Workshop pro Street Law tým

6. 3. 2017

Ve Street Law velmi rádi připravujeme workshopy právní gramotnosti pro dětský pěvecký sbor Čhavorenge Idy Kelarové. Bylo nám proto ctí, že se tým Idy Kelarové věnoval o víkendu 24. – 26. 2.2017 nám, a to v rámci teambuildingového dvoudenního workshopu Najdi svůj hlas! v Sudislavi nad Orlicí. Na Šunav, Ara More, Džal Pani… to jsou názvy některých z celkem 13 romský písní, které jsme se naučili. 

... číst dále

Street Law teambuildingový víkend v Jizerských horách

22. 2. 2017

Street Law tým se o víkendu 17. – 19. 2. 2017 vypravil do zapomenutého údolí v Jizerských horách, aby zde načerpal síly a nápady do nového roku plného Street Law akcí. Nechyběl výlet na Jizerku, večerní (a noční) probírání všeho možného a spousta legrace…

... číst dále

Reportáž o simulovaném soudu v Českém Krumlově

6. 2. 2017

V prvním únorovém vydání Českokrumlovského magazínu se objevila reportáž o simulovaném soudu na Gymnáziu Český Krumlov. Zde ji přinášíme.

... číst dále

Simulovaný soud na Česko-anglickém gymnáziu v Českých Budějovicích

31. 1. 2017

Dnes zasedli v simulované soudní síni provizorně vytvořené ze školní třídy studenti Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích. Role soudců, státních zástupců i obhájců v rámci simulovaného soudu se ujali s velkým nadšením, potřeba je také ocenit skvělé výkony svědků, poškozené i obžalovaného. Ten nakonec od soudu odešel s trestem obecně prospěšných prací v rozsahu 50 hodin.

... číst dále

Semináře ve Vazební Věznici Praha Pankrác

25. 1. 2017

Dnes jsme zahájili cyklus seminářů právní gramotnosti pro skupinku vězňů pankrácké věznice. Spolupráce s vězni byla výborná a oboustranně obohacující. Začali jsme řešením nejrůznějších soukromoprávních situací a trénováním schopnosti porozumět právním dokumentům. V příštích setkáních se budeme věnovat zejména exekučnímu a insolvenčnímu právu.

... číst dále

Moot Court Competition - Hledá se kouč!

19. 1. 2017

Pro letošní ročník středoškolské Moot Court Competition hledáme kouče z řad studentů Právnické fakulty UK. Přihlašování do 23.1.2017!
Více informací najdete zde.

... číst dále

První běh cyklu pro Akademii třetího věku za námi

14. 1. 2017

V pátek 13. 1. 2017 jsme zakončili první cyklus setkávání nad právními tématy v rámci Akademie třetího věku pořádaného Vzdělávacím institutem Středočeského kraje. Setkání v Příbrami byla velmi příjemná, mnohdy s bouřlivou diskuzí nad jednotlivými problémy práva v reálném životě. Všem frekventantům děkujeme za skvělou atmosféru a těšíme se na další v Rakovníku a Nymburce!

111-nahled  

... číst dále

Moot court competition – přihlášky do 18.1.2017

4. 1. 2017

Zveme všechny studenty středních škol i Právnické fakulty UK k účasti na letošním ročníku soutěže v simulovaném soudním jednání – Moot Court Competiton. Středoškoláci se v rolích právníků utkají před simulovaným soudem a na vlastní kůži si vyzkoušejí, jak funguje právo v praxi. Zároveň bude každý tým po celou dobu provázet kouč z řad studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Týmy středoškoláků se mohou přihlašovat prostřednictvím webových stránek http://streetlawmoot.proweb.cz/ do 18.1.2017.

Studenti Právnické fakulty UK, kteří mají zájem se účastnit jako koučové, se mohou hlásit na e-mail mcc@streetlaw.eu.

Více informací naleznete na http://streetlaw.eu/…ourt-soutez/. S případnými dotazy se na nás neváhejte obracet prostřednictvím e-mailu mcc@streetlaw.eu.

letacek-mcc-2017-2

... číst dále

PF 2017

30. 12. 2016

sl1-nahled  Přejeme vám vše dobré do roku 2017. Snad se nám všem i v novém roce bude dařit zažívat právo jinak. My na tom určitě budeme pracovat. A moc nás potěší, když na tom budeme moci spolupracovat s vámi.

Váš Street Law tým

... číst dále

Právní seminář u soudu

17. 12. 2016

Ve fakultní simulované soudní síni zasedli v roli soudců, státních zástupců a obhájců tentokrát studenti semináře Práva z Gymnázia Nový PORG. S pomocí výslechu svědků i dokazování znaleckým posudkem rozhodovali o trestněprávním jednání obžalovaného, který brokovnicí střílel na ujíždějící lupiče. Studenti tak v praxi aplikovali znalosti a dovednosti, které v průběhu pololetí získávali každý týden ve školních lavicích. Obžalovaný byl nakonec nezávislým a nestranným soudem odsouzen za spáchání trestného činu těžkého ublížení na zdraví k trestu odnětí svobody v délce trvání 8 let a jeho obhájci, kteří trest považují za nepřiměřeně přísný, jsou připraveni podat odvolání.

... číst dále

Street Law večírek

14. 12. 2016

Než jsme se všichni rozešli na svátky domů, sešel se Street Law tým na neformálním setkání na Novém světě, kde jsme probrali, co vše se ve Street Law událo v roce 2016 a co nás čeká v roce příštím.

... číst dále

Proběhl další simulovaný soud

13. 12. 2016

13. prosince do naší fakultní soudní síně zavítaly dvě třídy z Gymnázia pro zrakově postižené a střední odborné školy pro zrakově postižené Praha 5 (konkrétně to byli studenti tříd A4 – 4. ročník obchodní akademie pro zrakově postižené a S2 – 2. ročník sociální činnosti pro zrakově postižené). Připravili si soudní případ s názvem Nevinný žert?, který řešil problematické chování studenta gymnázia o přestávce vůči jeho spolužačce.
Obě strany sporu byly výborně připraveny a ani jejich zrakový handicap neubral nic na kvalitě a celkovém průběhu soudu. Někteří ze studentů dokonce uvažují o studentu práv, takže velmi ocenili možnost vyzkoušet si soudní řízení v praxi. My se těšíme na opakování zase za rok a ještě jednou děkujeme za odvahu a nasazení všech zúčastněných!

... číst dále

Gymnazisté z České Lípy na workshopu v Praze

29. 11. 2016

Dne 29.11. se již podruhé studenti třetího ročníku Gymnázia Česká Lípa zúčastnili celodenní akce pořádané Street Law. Nejprve se ráno zúčastnili dvou zajímavých trestněprávních jednání na Městském soudu v Praze. Poté, co zhlédli tyto případy u soudu a viděli, co v praxi obnáší funkce soudce, advokáta a státního zástupce, se vydali sami ,,zahrát" tyto role na Právnickou fakultu.

Studenti měli nastudovaný případ rvačky v hospodě a své role si všichni pečlivě připravili. Jelikož u soudního jednání se ale samozřejmě nevyskytují jen tito tři výše zmiňovaní lidé, tak si ostatní mohou vyzkoušet i role jiných účastníků jednání.

... číst dále

Veletrh praxí za námi

23. 11. 2016

22. 11. 2016 uspořádalo Street Law společně s Mezioborovým centrem rozvoje právních dovedností Veletrh praxí, které je možné absolvovat na PF UK. Stánky v bazénu lákaly kolemjdoucí, na prezentacích bylo možné se zeptat na podrobnosti… Celkově se akce povedla a my už spřádáme plány na příští rok!

pb221208-nahled pb221216-nahled pb221222-nahled pb221244-nahled pb221262-nahled pb221325-nahled

... číst dále

Veletrh odborných praxí

14. 11. 2016

VÝUKA NIKDY NEBYLA PRAKTIČTĚJŠÍ

Street law ve spolupráci s Mezioborovým centrem rozvoje právních dovedností si vás dovoluje srdečně pozvat na první Veletrh odborných praxí na Právnické fakultě. V průběhu úterý 22. 11.  2016vás provedeme světem praktické stránky výuky na fakultě a ukážeme vám ty možnosti, které nám fakulta k realizaci nabízí. Ať už vás zaujmou ministerstva, mediace nebo advokátní kanceláře, na své si přijde každý.

Zveme vás na veletrh, kde vám praxe představíme formou stánků v bazénu, kde vám jejich pořadatelé a absolventi objasní veškeré otázky. To bude doplněno sérií prezentací v místnosti č. 220.

... číst dále

Cyklus přednášek Jak se neztratit a orientovat v dnešním právním světě

3. 11. 2016

Vzdělávací institut Středočeského kraje ve spolupráci se Street Law připravil v rámci Akademie třetího věku na zimní semestr cyklus přednášek Jak se neztratit a orientovat v dnešním právním světě. Jednosemestrální kurz se prvně uskutečnění v Příbrami, kde lektoři Street Law zajistí interaktivní prezentace několika právních oblastí.
Účastníci budou schopni po absolvování kurzu např. vyřídit reklamaci zboží či odstoupit od smlouvy uzavřené na internetu, sepsat závěť nebo podat odpor proti platebnímu rozkazu. Budou se také orientovat v oblasti práv pacientů a ochrany vlastní osobnosti. Především se však práva nebudou bát a začnou ho vnímat jako nástroj k uplatňování vlastních práv a vlastní ochrany.

... číst dále

Praha a Olomouc na schůzce o simulovaných soudech

22. 10. 2016

Dnes se zástupci pražského Street Law týmu sešli s olomouckými kolegy a probírali minulý ročník Středoškolské soutěže v simulovaných soudech a její pokračování v příštím roce. Povídání to bylo velmi příjemné a těšíme se na budoucí spolupráci!!!

... číst dále

Večerní koncert Čhavorenge v Rudolfinu

7. 10. 2016

V pátek 7. 10. 2016 se Street Law vydalo na slavnostní večerní koncert Čhavorenge do Rudolfina. Po krásném a vzdělávacím hudebním zážitku se členové týmu pak mohli zúčastnit večírku s umělci i členy sboru. Bylo to nádherné a budeme si to ještě dlouho pamatovat!

2016-10-07chavorenge-nahled

... číst dále

Workshopy pro romský pěvěcký sbor Čhavorenge

7. 10. 2016

Ve dnech 3. – 4. 10. uspořádali členové Street law týmu odpolední workshopy pro děti z romského pěveckého souboru Čhavorenge. Přes čtyřicet mladých zpěváků jsme rozdělili do dvou skupin a strávili s nimi dva tříhodinové bloky seminářů na Právnické fakultě.

... číst dále

Koncert Čhavorenge

4. 10. 2016

V úterý 4. 10. jsme navštívili komentovaný koncert v Dvořákově síni Rudolfina nesoucí název Čí je má vlast? A co je česká hudba? pod taktovkou dirigenta Marka Ivanoviće. V první polovině věnované cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany jsme vyslechli části tří symfonických básní (Vyšehrad, Z českých luhů a hájů, Blaník), ve druhé polovině se představil dětský pěvecký sbor Čhavorenge pod vedením sbormistryně Idy Kelarové, který zazpíval skladby od Desideria Duždy a sklidil bouřlivé ovace. Cílem programu bylo ukázat, že skrze hudbu lze nalézt vzájemné porozumění, protože hudbu (jak říká Ida Kelarová) cítíme vevnitř všichni.

... číst dále

Trestní právo pro žáky Základní školy Mikoláše Alše Praha - Suchdol

1. 10. 2016

Žáci devátých tříd Základní školy Mikoláše Alše Praha – Suchdol se zapojí do workshopů v rámci projektu zaměřeného na podporu právní ochrany mládeže a výchovu posilující její právní vědomí a orientaci v aplikaci práva. Projekt zajišťuje spolek LOVI ve spolupráci s programem Street Law.
Žáky čeká představení funkce trestního práva ve společnosti, jeho mediální reflexe a zvláštního postavení trestní odpovědnosti mladistvých. Blok workshopů vyvrcholí simulací hlavního líčení v trestní věci mladistvého, která se odehraje v soudní síni na Právnické fakultě.

... číst dále

Simulovaný soud na Juristickém seznamovacím kurzu

25. 9. 2016

Program Street Law vyrazil již podruhé na univerzitní horskou chatu v Peci pod Sněžkou prověřit dovednosti nově přijatých studentů prvního ročníku Právnické fakulty UK. Pro účastníky Juristického seznamovacího kurzu byl připraven simulovaný soud z oblasti trestního práva, na kterém si mohli studenti ještě před zahájením výuky vyzkoušet skutečnou aplikaci práva v trestním řízení.
Účastníci seznamovacího kurzu obdrželi v dopoledních hodinách popis situace a specifikaci jednotlivých rolí trestní kauzy. Jejich úkolem bylo vypořádat se v rolích státních zástupců, obhájců a soudců s případem, ve kterém provozovatel výkupny druhotných surovin bránil svůj majetek před zloději s brokovnicí v ruce.
Účastníci se zvládli za jediný den pod dohledem facilitátorů zorientovat v oboru trestního práva hmotného a průběhu trestního řízení před soudem. Uvědomili si náročnost posouzení některých právních otázek a přijali tak celou akci jako výzvu do dalšího studia.

... číst dále

Street Law na teambuildingu v Modleticích

12. 9. 2016

Členové Street Law týmu se vypravili o víkendu 9. – 11. 9. 2016 utužit kolektiv do Modletic na jihu Čech. Na statku zde oslavili narozeniny Michala Urbana a čerstvě obhájený doktorský titul Tomáše Friedela, utkali se v ping-pongu, střelbě ze vzduchovky a dalších disciplínách. Vypravili se také na výlet do nedalekých Slavonic, kde se nachází krásné renesanční náměstí. Na samých hranicích s Rakouskem jsme načerpali síly do dalšího školního roku, ve kterém nás všechny čeká moc a moc práce.

... číst dále

Pražské Street Law navštívilo americkou Mekku Street Law

7. 9. 2016

V druhé polovině srpna vyrazila část Street law týmu na výjezd do míst, kde program Street Law v 70. letech vznikal, na Georgetown Law Centre ve Washingtonu, D.C. Po cestě do amerického hlavního města jsme ještě navštívili New Yorku, kde nás tamní kolegové laskavě provedli po svých fakultách a právních klinikách a představili nám své programy. Jako první jsme zavítali na New York University School of Law, kde nás uvítala prof. Paula Galowitz. Dále jsme pokračovali na Cardozo Law School za prof. Leslie Salzman a následně na Columbia Law School, po které nás provedl prof. Philip Genty. Měli jsme také možnost navštívit jednu hodinu kurzu s názvem Legal Methods, který pro studenty prvního ročníku vyučuje prof. Jane Ginsburg.

Po přejezdu do Washingotnu D.C. jsme strávili celý týden jako aktivní účastníci úvodního kurzu Street Law programu na Georgetown Law Centre vedeného prof. Richard Roem, který program v 80. letech převzal od jeho zakladatele, Edwarda O’Briena, a vede ho dodnes.

... číst dále

Street Law na Romano Dromu

12. 8. 2016

Členové Street Law týmu se vypravili po roce podívat na Romano Drom – letní tábor pro nadané romské děti. Navštívili jsme tři koncerty sboru Čhavorenge s Českou filharmonií v severních Čechách (Nový Bor, Rumburk a Děčín) a několik turistických cílů v okolí. Zároveň jsme domlouvali spolupráci na podzimním workshopu pro romské děti ze sboru.

... číst dále

Druhý workshop pro děti z Dětského domova Dolní Počernice

13. 6. 2016

O víkendu 11. a 12. června proběhl na Právnické fakultě druhý víkendový Street Law seminář pro děti z Dětského domova Dolní Počernice. Seznámily se zde například s riziky uveřejňování informací na sociálních sítích a s tím, jaké má důsledky jejich protiprávní jednání v kyberprostoru. Dále jsme se věnovali především drogové problematice a na toto téma si děti na závěr sehrály i simulovaný soud. Akce měla velmi pozitivní ohlas na obou stranách a doufáme, že jsme se na Právnické fakultě neviděli naposledy!

... číst dále

Pilotní výjezdní kurz pro učitele

7. 6. 2016

Naše nabídka kurzů pro učitele pro tento rok skončila, my nicméně stále o kurzech a jejich vylepšení přemýšlíme.

I proto jsme v úterý 7. 6. vyzkoušeli pilotní „výjezdní seminář kurzů pro učitele“, který neproběhl na Právnické fakultě UK, ale přímo na vybraném gymnáziu. V tomto případě se jednalo o Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce. Kurz se více než podařil, i o této podobě kurzů tedy budeme pro příští rok uvažovat. Těšte se na nás, my se na vás těšíme!

... číst dále

Podařený kurz pro učitele

3. 6. 2016

I poslední kurz Street Law pro učitele tohoto školního roku se vydařil!

Děkujeme všem, kteří měli o kurzy zájem, budeme rádi, když nám a naším kurzům zachováte přízeň i v roce příštím. (A už teď pro vás vymýšlíme, jak ještě kurzy vylepšit!)

... číst dále

Time management pro Street Law tým

31. 5. 2016

Na konci května se Street Law tým zúčastnil workshopu time managementu. V krásném prostředí na nábřeží Vltavy jsme s paní Blaženou Mačákovou absolvovali celodenní povídání o tom, jak si uspořádat čas a proč se zabývat spíš vizí než plánem. Pro všechny zúčastněné to bylo velmi příjemné a osvěžující. Můžeme jednoznačně doporučit. A určitě poznatky zapracujeme do své práce při šíření právní gramotnosti.

... číst dále

Účast na mezinárodním finále moot court competition v Olomouci

24. 5. 2016

Dne 13. 5. 2016 se na Právnické fakultě Univezity Palackého v Olomouci konalo finále mezinárodní středoškolské moot court competition. Jednalo se o historicky první mezinárodní finále soutěže středoškolských týmů v simulovaném soudním jednání (Street Law moot court competition). Ve finále se představilo celkem 6 družstev – tři týmy, které koučovali studenti olomouckých práv, dva týmy vedené pražskými studenty z našeho programu Street Law Zuzanou Petrůvovou a Janem Ilekem a jeden tým z Košic. Finále předcházela jednotlivá fakultní kola. Jak jsme již dříve uváděli, tak na PF UK se akce uskutečnila 27. 4. a do finále v Olomouci byly vybrány týmy z Gymnázia Česká Lípa a Gymnázia Jana Nerudy. Zadaný případ vycházel z reálné mezinárodní situace a týkal se aktuálního tématu – uprchlictví, respektive poskytování azylu.

... číst dále

Nevinný žert na Gymnáziu Litoměřická

20. 5. 2016

Vynést rozsudek v případu Nevinný žert si v pondělí 16.5. vyzkoušely dvě skupiny z Gymnázia Litoměřická. Obě simulovaná soudní jednání z oblasti trestního práva se odehrála přímo na Právnické fakultě v prostorech cvičné soudní síně a díky kvalitní přípravě studentů proběhla hladce. Po skončení hlavního líčení následovala diskuze a zvídavé otázky studentů, které zajímalo zejména porovnání jejich verze rozhodnutí se skutečným rozsudkem, z něhož se při tvorbě zadání moot courtu vychází.

... číst dále

Další kurz práva pro učitele za námi!

17. 5. 2016

Letošní – již druhý – kurz práva veřejného pro učitele úspěšně proběhl, a to navzdory tomu, že se konal v pátek 13.
Na poslední z kurzů, které jsme pro vás (milé učitelky a milí učitelé) pro tento školní rok připravili, se můžete těšit 1. 6. Tentokrát půjde o kurz práva soukromého, na který je stále možné se hlásit (a to ze: http://goo.gl/…s/c5zXP9pRdb ). Těšíme se na vás!

... číst dále

Moot Court Competition zná své finalisty za Prahu

29. 4. 2016

Týmy středoškoláků z Prahy a České Lípy se letos poprvé zúčastní česko-slovenské Moot Court Competition, která se uskuteční 13. května v Olomouci. A už teď je jasné, kdo v ní bude Prahu reprezentovat. 27. dubna totiž proběhlo pražské kolo soutěže, kterého se zúčastnilo 5 středoškolských týmů za podpory svých koučů – studentů Právnické fakulty UK.

... číst dále

Richard Grimes v Praze

26. 4. 2016

Street Law tým měl možnost setkat se s jedním ze světově proslulých představitelů Street Law a klinického vzdělávání. Profesor Richard Grimes z University of York navštívil Prahu, aby zde přednášel o své metodě problem-based learning a základech britského práva. Udělal si však čas a prezentoval nám svůj klinický program v Yorku, který běží již několik dekád a stále se rozvíjí. Společný workshop proběhl v dobré náladě a byl přínosný pro všechny zúčastněné!

... číst dále

Street Law na přednášce prof. Michaela Sandela

19. 4. 2016

18. dubna 2016 jsme měli unikátní příležitost se zúčastnit přednášky harvardského profesora Michaela Sandela. Akce probíhala na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy a Street Law nemohlo chybět. Je snem každého, kdo chce učit o právu, setkat se s člověkem, který dokáže interaktivně vyučovat tisícihlavé publikum a předávat své názory na právo, morálku a společnost.

... číst dále

Seminář a simulovaný soud v Havlíčkově Brodě

15. 4. 2016

Street Law vyráží za studenty i mimo Prahu. Minulý týden jsme uspořádali seminář a simulovaný soud v Havlíčkově Brodě. Studenti se dozvěděli informace o trestním procesu a vyzkoušeli si jednotlivé procesní role v řízení před soudem. Jak to proběhlo a co si o tom myslí studenti, si můžete přečíst v těchto dvou článcích. 1 2

... číst dále

Jednodenní workshop improvizace pro Street Law tým

31. 3. 2016

Ve čtvrtek 31. března 2016 se deset nejodvážnějších členů Street Law týmu sešlo na celodenním workshopu improvizačního divadla. Pod vedením improvizátorky (a také právničky) Simony Trávníčkové jsme si vyzkoušeli nespočetné množství aktivit a improvizačních metod. Některé mířily přímo na tmelení týmu, jiné nás učily radostně přijímat své chyby, především v druhé půlce dne jsme si pak vyzkoušeli i různé techniky improvizačního divadla. Na divadelní spolek se sice Street Law zatím nemění, pevně však věříme, že nové zkušenosti získané v rámci tohoto úspěšného team-buildingu v praxi využijeme.

... číst dále

Kurzy pro učitele - duben až červen 2016

17. 3. 2016

Na základě dobrých zkušeností z podzimní sérií kurzů vypisujeme nově opět všechny tři kurzy pro učitele. Můžete se pod vedením našich zkušených lektorů seznámit se základy práva veřejného, soukromého i právní didaktiky. Podrobnosti o kurzech (přesné termíny, způsob přihlašování, cena atd.) najdete zde či zde. Těšíme se na vás.

... číst dále

Simulovaný soud studentů Křesťanského gymnázia

11. 3. 2016

Studenti z Křesťanského gymnázia se dne 22. 2. 2016 zúčastnili moot courtu na Právnické fakultě. Samotnému soudnímu jednání předcházela krátká výuka základů trestního práva na jejich gymnáziu. Případ, jenž studenti dostali, se totiž týkal hospodské rvačky. Ráno se již nedočkaví studenti dostavili do atria fakulty a my jsme se vydali do soudní síně. Samotné jednání trvalo necelé tři hodiny.

... číst dále

Moot court s brněnskými skauty

28. 2. 2016

V rámci vzdělávacího a zážitkového kurzu pro začínající skautské vedoucí proběhl simulovaný soud. Téma bylo mladým skautům blízké. Jednalo se totiž o případ ublížení na zdraví na letním táboře založený na skutečných událostech a skutečném soudním jednání.

... číst dále

Street Law při prezentaci právní vědy na univerzitní expozici

17. 2. 2016

Členové projektu Street Law a další studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se zapojili do prezentace v rámci programu Věda pro život realizovaného na lednovém veletrhu pomaturitního vzdělávání Gaudeamus.

... číst dále

Teambuildingový víkend Street Law týmu

15. 2. 2016

Ve dnech 12.-14. února 2016 proběhl společný teambuildingový víkend Street Law týmu. Sešlo se nás jedenáct členů týmu a tři hosté, odběhali jsme na lyžích dohromady několik stovek kilometrů a několik desítek jich nachodili, spořádali hrnec guláše a nepočítaně knedlíků, zkoulovali i ty, kteří o to vůbec nestáli, a prohráli, propovídali a prozpívali kdejakou noční hodinu. Všichni se každopádně vrátili ve zdraví a s obnovenými silami, které rádi věnujeme (také) Street Law.

... číst dále

Poslední z kurzů pro učitele za námi

6. 2. 2016

Poslední z kurzů pro učitele za námi! 5. 2. jsme uzavřeli první cyklus našich kurzů práva pro učitele, a to Kurzem didaktiky práva. První pololetí tak máme úspěšně za sebou a doufáme, že se učitelům kurzy líbily.

... číst dále

Proběhl první kurz pro učitele

23. 1. 2016

Vůbec poprvé v historii Street Law jsme uspořádali kurz práva pro učitele, kterého se zúčastnili pedagogové z různých koutů celé republiky. Do konce února ještě nabídneme kurz práva veřejného (22. 1.) a kurz didaktiky práva (5. 2.).

... číst dále

Právo veřejné pro učitele? Není problém!

23. 1. 2016

Máme za sebou další kurz práva pro učitele! Tentokrát jsme se zaměřili na právo veřejné (ústavní, trestní a správní). Opět za námi přijeli pedagogové ze všech koutů republiky a – jak věříme – odjeli od nás bohatší o řadu informací i materiálů k výuce.

... číst dále

Moot court competiton - přihlášky do 14. ledna 2016!

18. 12. 2015

Zveme všechny studenty středních škol k účasti na letošním ročníku soutěže v simulovaném soudním jednání – Moot Court Competiton. Studenti se v rolích právníků utkají před simulovaným soudem a na vlastní kůži si vyzkoušejí, jak funguje právo v praxi. Zároveň bude studenty po celou dobu provázet kouč z řad studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

... číst dále

Proběhl moot court na Gymnáziu Česká Lípa

8. 12. 2015

Kolegyně Zuzka podala hlášení o tom, jak proběhl moot court na Gymnáziu Česká Lípa. Zdá se, že se vydařil, posuďte sami:

dscf7771

... číst dále

Přednáška na téma dědické právo v Senior klubu v Horních Počernicích

9. 11. 2015

10.11. se uskuteční přednáška na téma dědické právo v Senior klubu v Horních Počernicích. Jedná se o přednášku organizovanou JUDr. Kohoutovou za LOVI, z.s.

... číst dále

Street Law v Peci pod Sněžkou

25. 9. 2015

Projekt Street Law vyrazil na univerzitní horskou chatu v Peci pod Sněžkou vyzkoušet schopnosti nově přijatých studentů prvního ročníku Právnické fakulty UK v Praze. 

moot-court-juristicky-seznamovak-32-nahled moot-court-juristicky-seznamovak-15-nahled moot-court-juristicky-seznamovak-19-nahled moot-court-juristicky-seznamovak-46-nahled

... číst dále

Street Law ve slovenském Bardejově

25. 8. 2015

Za zpěváky a zpěvačkami z dětského romského sboru se vypravili i členové týmu Street Law z pražské právnické fakulty. Nadějní hudebníci se proto dva dny místo zpěvem zabývali základy práva. Nad to si vyzkoušeli, jak zvládat některé konfliktní situace, se kterými se mohou běžně setkat.

... číst dále

Moot court pro SOŠ Drtinova na PF UK

20. 6. 2015

Ve čtvrtek 14. května se v soudní síni na Právnické fakultě UK uskutečnil další simulovaný soudní proces (moot court), který sehráli žáci 2. ročníku Střední odborné školy Drtinova sídlící na Praze 5. Studenti oboru Právní a diplomatické služby se museli vypořádat se zadáním občanskoprávního sporu, v němž postarší pán požadoval po majitelce nemovitosti náhradu škody za újmu na zdraví. Ta mu měla vzniknout kvůli špatnému stavebnímu umístění dveří na schodech v dotyčném domě, v důsledku čehož špatně našlápnul a zlomil si nohu v krčku. Po žalované požadoval náhradu ve výši jednoho milionu korun.

... číst dále

Ohlasy na mootcourt ze 14. 5. 2015

5. 6. 2015

14. května proběhlo v prostorách PF UK další simulované soudní jednání. I podle následující příjemné zprávy se dá říci, že se podařilo.

... číst dále

Simulovaný trestněprávní soud na PF UK

10. 5. 2015

28. dubna 2015 se na naší fakultě uskutečnil simulovaný soud z oblasti trestního práva. Zabýva se případem hospodské rvačky čtyř štamgastů a posuzoval trestné činy rvačky, ublížení na zdraví, poškození cizí věci a otázku náhrady škody. Soud byl připraven studentkou fakulty Zuzanou Petrůvovou pro SPŠ Elektrotechnickou. Třída, která dorazila, byla složená výhradně z chlapců. Mile nás překvapilo, že se studenti velmi dobře připravili a měli dobře zpracovanou obžalobu, závěrečnou řeč i další poznámky. Samotné jednání trvalo asi dvě hodinky, velmi se povedlo a studentům se u nás na fakultě evidentně líbilo.

... číst dále

Street Law 2015: Nové logo, nový web streetlaw.eu nebo nový akreditovaný kurz pro učitele na SŠ

1. 1. 2015

Do roku 2015 vstupuje program Street Law se šesti kurzy pro studenty Právnické fakulty UK, zbrusu novým webem a novým kurzem pro učitele na středních školách akreditovaným MŠMT.

... číst dále